یک خاطره؛ یک عبرت
67 بازدید
تاریخ ارائه : 4/21/2013 7:51:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یک خاطره؛ یک عبرت

محمّد خردمند

پرسید: آیا عقل جز در فلسفه، در جای دیگری هم کاربرد دارد؟ گفتم: عقل در همه جا و همیشه مفید است. ناباورانه نگاهی کرد و رفت. وقتی تعطیلات عید تمام شد و آمد؛ خواستم قانعش کنم و برایش توضیح بدهم و استدلال کنم که خودش شروع به تعریف کرد و کارم آسان شد. گفت در این چند روز تعطیلات، خاطره تلخی برای ما پیش آمد که ما را سخت به فکر فروبرد:

لباس پوشیدیم و وسایل سفر را برداشتیم و راه افتادیم به طرف شهرستان. قبل از آنکه ماشین را روشن کنم به بچه ها گفتم شیر آب و گاز را بستید؟ گفتند: بله. گفتم لامپ ها را هم خاموش کردید؟ گفتند: بله همه را خاموش کردیم. رفتیم و چند روزی ماندیم و برگشتیم. وقتی وارد خانه شدیم؛ دخترم گفت بوی گاز می آید! گفتم ما که گاز را بسته ایم! وقتی بیشتر دقت کردیم معلوم شد بوی نه چندان مطبوع از یخچال است و همه گوشت ها و مواد غذایی که در یخچال و فریزر بوده ، فاسد شده ! ... شگفت زده شدیم... چرا چنین شده؟! بعد از بحث و بگو و مگو سرانجام راز قضیه آشکار شد: وقتی می خواستیم مسافرت برویم پسرم به جای اینکه یک یک لامپ ها را خاموش کند؛ رفته و دسته گل به آب داده: برق را کلاً قطع کرده! ...

من که تا به حال ساکت بودم و گوش می دادم، گفتم: می دانی عقل چیست؟ عقل همان نیرویی است که خدا برای ما انسانها قرار داده و هر زمانی که بخواهیم کاری انجام بدهیم از ما می پرسد: بعدش چی؟

با لبخند، سری به علامت تأیید تکان داد و گفت: بله پس عقل همه جا کاربرد دارد حتی اگر بخواهیم سفر کنیم یا برق را خاموش و روشن کنیم.