تکمیل یک پرسش و پاسخ
43 بازدید
تاریخ ارائه : 10/7/2012 7:58:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرّحمن الرّحیم و صلوات بی پایان بر محمّد و آل محمّد و سلام بر حضرت فاطمه

معصومه ...

چندی قبل پرسیدیم :

آیا "به نام خدا و حضرت معصومه س" صحیح است؟ آیا گفتن "به نام خدا و به نام حضرت م

عصومه س" صحیح است؟

و پاسخ دادیم:

پاسخ: چنین سخنی هرگز صحیح نیست. این گونه سخن گفتن شائبه شرک دارد و به هیچ وجه پسندیده و مقبول نیست و شبیه جمله " به نام خدا و خلق" است که برخی از گروهک های منحرف غیر اسلامی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی می گفتند. استاد عالیقدر شهید مرتضی مطهری در پاسخ به چنین گفته هایی چه عالی نوشته است که:

"توحید اسلامى هیچ انگیزه‏اى غیر خدا را نمى‏پذیرد. واقعیت تکاملى انسان و واقعیت تکاملى جهان واقعیت «به سوى اویى» است؛ هرچه رو به آن سو ندارد باطل و بر ضد مسیر تکاملى خلقت است. از نظر اسلام همچنان که کار خود را باید براى خدا کرد، کار خلق را نیز باید براى خدا کرد. این‏که گفته مى‏شود کار براى خدا یعنى کار براى خلق، راه خدا و خلق یکى است و براى خدا یعنى براى خلق، وگرنه کار براى خدا منهاى خلق آخوند بازى و صوفیگرى است، سخن نادرستى است. از نظر اسلام راه، راه خداست و بس، و مقصدْ خداست نه چیز دیگر، اما راه خدا از میان خلق مى‏گذرد. کار براى خود کردن نفس پرستى است، کار براى خلق کردن بت‏پرستى است، کار براى خدا و براى خلق کردن شرک و دوگانه‏پرستى است، کار خود و کار خلق براى خدا کردن توحید و خداپرستى است. در روش توحیدى اسلامى کارها باید به نام خدا آغاز شود. آغاز کردن کار به نام خلق، بت‏پرستى است و به نام خدا و خلق، شرک و بت‏پرستى است و تنها به نام خدا توحید و یگانه‏پرستى است." مجموعه آثار استاد شهید مطهری ج 2 ص 135.

اکنون پرسش را تکمیل می کنیم که :

اگر "به نام خدا و حضرت معصومه س" صحیح نیست؛ شایسته است که سخن را چگونه آغاز

کنیم؟

پاسخ: مناسب است همان گونه شروع کنیم که عالمان اسلامی و روحانیت اصیل شیعه سخنرانی خود را با آن آغاز می کنند: بسم الله الرحمن الرحیم ، الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطاهرین ... و در ادامه می توان درود و سلام و صلوات بر همه انبیای الهی و شهدای در راه حقّ و مقربان درگاه خدای تعالی مانند حضرت معصومه س را نیز افزود.

و اگر بحث سخنرانی نیست و می خواهیم مطلبی کوتاه بگوییم  و نام مبارک حضرت معصومه س را نیز دوست داریم بر زبان بیاوریم بهتر است چنین بگوییم :

بسم الله الرحمن الرحیم  و درود و سلام بر همه اولیای الهی و حضرت فاطمه معصومه ...

یا: به نام خداوند بخشنده مهربان و سلام بر حضرت فاطمه معصومه  

و : به نام خدا و سلام بر همه دوستان خدا مثل حضرت معصومه

و مانند آن ...